Co to są sterydy? Skutki uboczne sterydów

Zwłaszcza że używanie dopingu jest kontrolowane i zakazane jedynie wśród sportowców zawodowych, nie dotyczy to sportu rekreacyjnego [1,3,4]. Sterydy (inaczej steroidy) anaboliczne to pochodne testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego. Wykazują one działanie zarówno anaboliczne (stymulujące powstawanie tkanki mięśniowej), jak i androgenne (charakterystyczne dla hormonów męskich).

  • Anaboliki pobudzają androgenowe receptory znajdujące się na powierzchni błon komórkowych.
  • Do często diagnozowanych schorzeń z autoagresji, w których leczeniu znajdują zastosowanie steroidy, zaliczamy m.in.
  • W celach terapeutycznych stosowane są przede wszystkim kortykosteroidy, jednak na rynku dostępne są również sterydy anaboliczne.
  • Częstym przypadkiem są osoby, które stosując anaboliki rekreacyjnie, przyjmują znacznie większe dawki niż, te które stosuje się w przypadku leczenia chorób.
  • Rodzice często obawiają się, że leki sterydowe stosowane u dzieci spowodują zahamowanie wzrostu czy osłabienie odporności.

Zresztą istotne jest i to, że do rejestracji przedstawia się preparat dostarczony przez producenta, a nie ten, który w przyszłości pojawi się na rynku. Sterydy anaboliczne mają także niekorzystny wpływ na psychikę. U osób zażywających je pojawia się agresja, irytacja, euforia, ale także silna depresja niekiedy kończąca się próbami samobójczymi.

Stosowanie APED wśród osób nieletnich

Podobnie jak w przypadku papierosów, objawy nadużywania sterydów są zwykle subtelne, ale kumulują się z czasem. Okazuje się jednak, że możliwości testosteronu są znacznie bardziej złożone, charakterystyczne jest bowiem dla niego również działanie androgenne. W praktyce oznacza to, że testosteron odpowiada za rozwój tak zewnętrznych, jak i wewnętrznych cech płciowych. To dzięki niemu dla mężczyzn charakterystyczny jest niski głos i obfite owłosienie, on też może mieć wpływ na to, że w pewnych sytuacjach znacznie częściej niż kobiety reagują agresją. Przy długotrwałym stosowaniu anabolików najczęściej występują problemy z wątrobą, prostatą, nerkami i sercem.

Znaczenie terminu “sterydy” zmienia się w zależności od kontekstu, w jakim zostaje on użyty. Do steroidów zaliczany jest też cholesterol, witamina D, kwasy żółciowe, hormony płciowe i hormony https://supermercadolagrancolombia.com.co/empleados/10-najlepszych-sterydow-ranking-popularnych/ kory nadnerczy. W znaczeniu medycznym pod hasłem “sterydy” kryją się leki oparte na rozmaitych kortykosteroidach. Osoba stosująca anaboliki mogą także stosować inne środki uzupełniające.

Jakie są skutki uboczne przyjmowania sterydów?

Zwykle osoby przyjmujące anaboliki stosunkowo szybko odczuwają wzrost siły mięśni, dzięki czemu mogą częściej trenować i robić to dłużej oraz szybciej się regenerować. Wszystko to prowadzi do szybkiego wzrostu beztłuszczowej tkanki mięśniowej. Sterydy budzą poważne kontrowersje, a ponieważ ich stosowanie jest zakazane, wyjątkowo trudnym zadaniem jest zdobycie wiarygodnych informacji na ich temat. Nie ma też szans na to, że lekarz ustali odpowiednią dawkę anabolików albo zasugeruje, które będą najlepiej dostosowane do potrzeb młodego sportowca. Gdy jeszcze nie były zdelegalizowane, skutki uboczne można było określić choćby na podstawie wyników badania krwi, dziś jednak coraz częściej mówi się o tym, że panowie są swego rodzaju królikami doświadczalnymi.

  • Panowie interesują się nimi już od ponad siedemdziesięciu lat i trudno mieć do nich o to pretensję.
  • Przeglądając fora kulturystyczne, można jednak natrafić na anegdotyczne raporty użytkowników zażywających wysokie dawki ostaryny przez okres 8-12 tygodni, którzy donoszą o krótkotrwałej supresji testosteronu.
  • Kulturyści często nadużywają diuretyków w okresie przed zawodami, w celu podkreślenia definicji mięśni.

Sterydy mogą powodować przetłuszczanie się skóry, infekcje skórne i trądzik. Ponadto u kobiet mogą wystąpić trwałe zmiany barwy głosu na niższy, bardziej „męski”. Anaboliki działają poprzez naśladowanie właściwości naturalnie występujących hormonów, Ich skład chemiczny jest zbliżony do testosteronu i mogą aktywować receptory testosteronowe organizmu. Po pobudzeniu tych receptorów następuje efekt domina reakcji metabolicznych, ponieważ anabolik instruuje organizm, aby zwiększył produkcję tkanki mięśniowej.

Jednocześnie LGD-4033 nie wydaje się stymulować utraty tkanki tłuszczowej. Ostaryna była najczęściej używanym SARM’em pośród ponad 25 zawodowych amerykańskich sportowców zawieszonych od 2015 za używanie modulatorów adrogenowych. Obecnie na świecie trwa kilkanaście badań klinicznych na ludziach z użyciem SARMs. Nie mają one budowy sterydowej, więc nie ulegają konwersji do aktywnych metabolitów — działaniu aromatazy i przekształceniu do estradiolu.

Schizofrenia: ku wyzdrowieniu bez leków?

Innymi skutkami ich stosowania jest możliwość pojawienia się trądziku oraz łysienie. Poza fizycznymi konsekwencjami przyjmowania sterydów, niosą one także zagrożenia na tle psychicznym, doprowadzając do zmian w zachowaniu, m.in. Głównym zadaniem naturalnych anabolików jest wzrost masy mięśniowej.

Zastosowanie

W dopingu sportowym natomiast przez sterydy rozumie się grupę związków chemicznych, które mają zdolność sterowania anabolizmem organizmu i które fachowo nazywa się sterydami anabolicznymi. Kortykosteroidy są wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny. Najczęściej w dermatologii, alergologii oraz reumatologii i neurologii. Leki te wydaje się tylko na receptę, a zatem ich stosowanie jest kontrolowane przez lekarza.

Groźne, choć trudne do zauważenia, jest silne zachwianie równowagi hormonalnej organizmu. Po pewnym czasie przekłada się to na nieprawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów oraz zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Mimo to niektóre cechy anabolików (np. wpływ na przyrost masy mięśniowej) można uznać za pożądane. Niestety, kolejne badania naukowe dowodzą, że nie służą one naszemu organizmowi.